The Minnesota Basketball News has the Goodhue Wildcats boys basketball team rated #17 in their latest Class 2A rankings.  #1 is Waseca, #2 Caledonia, #3 Lake City with Stewartville #10.

In Class 1A Waterville-Elysian-Morristown lost a tough game over the holidays to then #1 ranked Henning and the Buccaneers are ranked #5.  Henning then lost to BOLD so BOLD is sitting on top with #2 Henning.  #12 is Blooming Prairie, #14 Hayfield and Randolph is dropped out of the Top 20 after losing both games in the St. Charles Holiday Tournament.

Class 3A Big Nine teams Mankato East and Austin are rated #3 and #6 respectively.  Minnehaha Academy has been on top all season.  DeLaSalle is #2.

Class 4A still has Eden Prairie at #1 followed by Park Center and Cretin-Derham Hall.  #4 Eastview, #5 Chaska.  Six teams out of the South Suburban Conference are ranked in the largest schools class.  #6 Shakopee, #10 Lakeville South, #13 Prior Lake, #14 Rochester Mayo, #16 Lakeville North and #19 Rosemount.

The complete listings are below:

Class 4A

1. Eden Prairie
2. Park Center
3. Cretin-Derham Hall
4. Eastview
5. Chaska
6. Shakopee
7. Hopkins
8. East Ridge
9. Tartan
10. Lakeville South
11. Robbinsdale Armstrong
12. Champlin Park
13. Prior Lake
14. Rochester Mayo
15. Edina
16. Lakeville North
17. Spring Lake Park
18. Mounds View
19. Rosemount
20. Cambridge-Isanti

Class 3A

1. Minnehaha Academy
2. DeLaSalle
3. Mankato East
4. Totino-Grace
5.  Marshall
6. Austin
7. Waconia
8. St. Cloud Apollog
9. St. Peter
10. Delano
11. Mound-Westonka
12. St. Croix Lutheran
13. Columbia Heights
14. Bloomington Kennedy
15. Alexandria
16. Holy Angels
17. Princeton
18. Grand Rapids
19. Hermantown
20. Sartell-St. Stephen

Class 2A 

1. Waseca
2. Caledonia
3. Lake City
4. St. Croix Prep
5. Perham
6. Minneapolis North
7. Esko
8. Minnesota Valley Lutheran
9. East Grand Forks
10. Stewartville
11. Rockford
12. Annandale
13. Eden Valley-Watkins
14. Albany
15. Osakis
16. Fergus Falls
17. Goodhue
18. Minnewaska Area
19. Melrose
20. Litchfield

Class 1A 

1. BOLD
2. Henning
3. Ada-Borup
4. Southwest MN Christian
5. Waterville-Elysian-Morristown
6. North Woods
7. West Central Area
8. New Ulm Cathedral
9. Springfield
10. Parkers Prairie
11. Fertile-Beltrami
12. Blooming Prairie
13. Cromwell-Wright
14. Hayfield
15. Mountain Lake-Comfrey
16. Christ's Household of Faith
17. Nashwauk-Keewatin
18. Clearbrook-Gonvick
19. Ely
20. Norman County East/Ulen-Hitterdal

Enter your number to get our free mobile app