The Goodhue Wildcats and Awesome Blossoms of Blooming Prairie are still rated #4 and #5 in the Class 1A Minnesota State Associated Press high school football rankings.  The two teams will collide on the gridiron this Friday night on KDHL and KAT KOUNTRY 105. The best way to listen is by the KDHL app or KAT KOUNTRY app.

There is only one class with a change at the top of the polls.  In Class 1A BOLD supplanted Minneota at the top and the Vikings fell to #3 despite not losing.  The other #1 teams are Spring Grove in NIne-Man, Caledonia in Class 2A, Pierz in Class 3A, Holy Angels Academy in Class 4A, Owatonna in Class 5A and Lakeville North in Class 5A.

Winona moved up to #2 in Class 4A thanks to their win over Mankato West last Friday.  The Scarlets dropped from #3 to #9 in Class 5A.  Stewartville jumped from #9 to #6 in Class 3A.  In Class 1A Kenyon-Wanamingo’s Friday opponent Mayer Lutheran moved from #10 to #9.

Complete Minnesota Associated Press Polls are below:

Class 1A

  1. BOLD
  2. Mahnomen-Waubun
  3. Minneota
  4. Goodhue
  5. Blooming Prairie
  6. Rushford-Peterson tie Ottertail Centra

8.  United South Central

9.  Mayer Lutheran

10.  Murray County Central

Others receiving votes:  Ada-Borup, Red Lake County

Class 2A

  1. Caledonia
  2. Minneapolis North
  3. Pipestone
  4. Barnesville
  5. Maple River
  6. Breckenridge
  7. Chatfield
  8. Redwood Valley
  9. St Charles
  10. Royalton

Others receiving votes: Morris Area-Chokio-Alberta, Barnum, Paynesville, Maple Lake, Aitkin

Class 3A

  1. Pierz
  2. Rochester Lourdes
  3. Jordan
  4. Jackson County Central
  5. Mora
  6. Stewartville
  7. Perham
  8. Greenway-Naswauk-Keewatin
  9. Spectrum
  10. Breck

Others receiving votes:  Fairmont, St. Peter, New London-Spicer

Class 4A

  1. Academy of Holy Angels
  2. Winona
  3. Hutchinson
  4. Detroit Lakes
  5. SMB-Wolfpack
  6. Marshall
  7. Dassel-Cokato
  8. Hermant9wn
  9. Mound-Westonka
  10. Cloquet tie Providence Academy

Others receiving votes: St. Paul Academy-Minnehaha Academy-Blake, Benilde-St. Margaret’s

Class 5A

  1. Owatonna
  2. Elk River
  3. St. Thomas Academy
  4. Robbinsdale Cooper
  5. Tartan
  6. Waconia
  7. St. Cloud Tech
  8. Cambridge-Isanti
  9. Mankato West

Others receiving votes: Mahtomedi, Hastings, Irondale, Bemidji

Class 6A

  1. Lakeville North
  2. Blaine
  3. Eden Prairie
  4. Minnetonka
  5. East Ridge
  6. Wayzata
  7. Woodbury
  8. Edina
  9. Champlin Park
  10. Prior Lake

Others receiving votes: Maple Grove, St. Michael-Albertville, White Bear Lake, Eastview

Nine-Man

  1. Spring Grove
  2. Stephen-Argyle
  3. Verndale
  4. Cromwell
  5. Houston
  6. Cook County
  7. Mountain Lake Area tie Goodridge-Grygla-Gatzke

9.  Wheaton-Herman-Norcross

10. Russell-Tyler-Ruthton

Others receiving votes:  South Ridge, NCE-UH, Sleepy Eye, St. Mary.s

Goodhue Football Crow's Nest- photo by Gordy Kosfeld