The Rochester Century Panthers won the Big Nine Conference girls cross country championship at Brooktree Golf Course in Owatonna Tuesday.  Faribault Falcon Head Coach Willie Clapp was very happy to see junior Madelyn Skjeveland finish first and sophomore Ruby Gernandt fifth at the meet.

Clapp says his team would have won the meet, but a runner was disqualified for wearing a wrong number.   Clapp called the rule, "An outdated, overzealous, lacking common sense procedural rule.  The athlete did not receive an advantage over the competition by wearing the wrong number.  There was no safety concern by wearing the incorrect number."

Below are the complete results compiled by Wayzata Results with Faribault, Owatonna and Northfield  teams and athletes highlighted.

Team Scoring Summary

Final Standings Score Scoring Order Total Avg. Spread Division
1 Rochester Century 97 4-13-17-21-42(49)(58) 1:42:52 20:35 2:01.6
2 Austin 123 3-15-22-38-45(67)(75) 1:44:03 20:49 2:15.4
3 Faribault 125 1-5-25-40-54(63) 1:43:24 20:41 2:47.4  
4 Mayo 130 2-14-33-37-44(77) 1:44:18 20:52 2:19.2
5 Red Wing 136 11-16-27-31-51(57)(68) 1:45:04 21:01 1:39.5
6 Mankato West 144 12-20-23-43-46(55)(65) 1:45:15 21:03 1:20.9
7 Winona 145 7-24-26-29-59(64)(81) 1:45:15 21:03 2:22.2
8 Mankato East 149 8-10-18-47-66(71)(78) 1:45:39 21:08 2:49.9
9 Northfield 161 9-19-35-48-50(56)(62) 1:46:08 21:14 1:42.7  
10 Owatonna 167 6-32-36-41-52(61)(70) 1:46:16 21:16 2:03.0
11 Rochester John Marshall 200 28-30-34-39-69(72)(76) 1:48:15 21:39 1:57.3
12 Albert Lea 339 53-60-73-74-79(80)(82) 1:54:51 22:59 1:57.0

Individual Results

Athlete Yr. # Team Score Time Gap Avg. Mile
1 Madelyn Skjeveland JR 4190 Faribault 1 19:15.4 --- 6:11.5
2 Hannah Lamaster FR 4424 Mayo 2 19:21.2 0:06.2 6:13.3
3 Abigail Lewis SR 4090 Austin High School 3 19:27.6 0:12.6 6:15.4
4 KENNEDY SPEER FR 4146 Rochester Century 4 19:34.6 0:19.6 6:17.7
5 Ruby Gernandt SO 4177 Faribault 5 19:39.3 0:24.3 6:19.2
6 Carsyn Brady 7th 4583 Owatonna 6 19:57.5 0:42.5 6:25.0
7 Anni Skillicorn JR 4891 Winona 7 19:59.4 0:44.4 6:25.6
8 Emmy Schulz 8th 4256 Mankato East 8 20:06.7 0:51.7 6:28.0
9 NICOLE THEBERATH SO 4531 Northfield  9 20:14.7 0:59.7 6:30.6
10 Olivia Beschorner 8th 4243 Mankato East 10 20:17.3 1:02.3 6:31.4
11 Tori Leitner SO 4683 Red Wing 11 20:20.7 1:05.7 6:32.5
12 Nicole Swanson 8th 4327 Mankato West 12 20:22.6 1:07.6 6:33.1
13 KAITLIN MILLER SR 4133 Rochester Century 13 20:24.3 1:09.3 6:33.7
14 Hadley Jensen FR 4419 Mayo 14 20:26.4 1:11.4 6:34.3
15 Nadia Vaughn 9th 4094 Austin 15 20:29.9 1:14.9 6:35.4
16 Sammi Chandler 8th 4671 Red Wing 16 20:30.7 1:15.7 6:35.7
17 JIAYI LI SR 4128 Rochester Century 17 20:33.8 1:18.8 6:36.7
18 Eva Peters 8th 4251 Mankato East 18 20:34.9 1:19.9 6:37.1
19 ELIZABETH ACHESON SR 4503 Northfield  19 20:37.7 1:22.7 6:38.0
20 Ana Goellner JR 4305 Mankato West 20 20:38.7 1:23.7 6:38.3
21 AVA NUTTALL JR 4139 Rochester Century 21 20:43.3 1:28.3 6:39.8
22 Morgan Hose SR 4085 Austin 22 20:50.9 1:35.9 6:42.2
23 Sunshine Langworthy JR 4317 Mankato West 23 20:52.0 1:37.0 6:42.6
24 Kaia Hamilton JR 4883 Winona 24 20:52.8 1:37.8 6:42.8
25 Gabbie Yetzer SO 4194 Faribault 25 20:52.9 1:37.9 6:42.8
26 Emily Carrie JR 4878 Winona 26 20:54.4 1:39.4 6:43.3
27 Ariana Mollgaard SR 4684 Red Wing 27 20:57.3 1:42.3 6:44.3
28 Ally Halverson SR 4767 Rochester John Marshall 28 21:06.0 1:51.0 6:47.1
29 Olivia Becker 8th 4875 Winona 29 21:06.6 1:51.6 6:47.3
30 Greta Freed SO 4758 Rochester John Marshall 30 21:11.6 1:56.6 6:48.9
31 Grace Johnson JR 4682 Red Wing 31 21:14.8 1:59.8 6:49.9
32 Jeni Burtis 9th 4588 Owatonna 32 21:16.7 2:01.7 6:50.5
33 Arely Jaime-Luevano SO 4418 Mayo 33 21:20.2 2:05.2 6:51.6
34 Ava Fevold 8th 4757 Rochester John Marshall 34 21:21.3 2:06.3 6:52.0
35 ADRIANA FLEMING FR 4509 Northfield  35 21:24.8 2:09.8 6:53.1
36 Jaci Burtis 9th 4587 Owatonna 36 21:27.2 2:12.2 6:53.9
37 Elizabeth Wiederholt FR 4441 Mayo 37 21:29.4 2:14.4 6:54.6
38 Cassidy Shute 8th 4093 Austin 38 21:31.0 2:16.0 6:55.1
39 Margaret Anderson SR 4753 Rochester John Marshall 39 21:32.2 2:17.2 6:55.5
40 Mariana Foxhoven 7th 4174 Faribault 40 21:33.4 2:18.4 6:55.9
 41 Kaitlin Bruessel 8th 4584 Owatonna 41 21:34.3 2:19.3 6:56.2
42 GRACIE SHANNON SO 4144 Rochester Century 42 21:36.2 2:21.2 6:56.8
43 Kristin Thompson JR 4328 Mankato West 43 21:37.7 2:22.7 6:57.2
44 Caitlyn Lake FR 4423 Mayo 44 21:40.3 2:25.3 6:58.1
45 Emma Dudycha 9th 4082 Austin 45 21:42.9 2:27.9 6:58.9
46 Breck Carlson 8th 4302 Mankato West 46 21:43.4 2:28.4 6:59.1
47 Joanna Bristol SO 4244 Mankato East 47 21:43.6 2:28.6 6:59.1
48 GRACE ACHESON SR 4504 Northfield  48 21:53.3 2:38.3 7:02.3
49 KYLIE WEES JR 4150 Rochester Century 49 21:55.2 2:40.2 7:02.9
50 KATIE SCHROEER JR 4529 Northfield  50 21:57.3 2:42.3 7:03.5
51 Addie Fjetland 7th 4677 Red Wing 51 22:00.1 2:45.1 7:04.5
52 Laura Stevenson 9th 4605 Owatonna 52 22:00.5 2:45.5 7:04.6
53 Abbie Thompson SO 4040 Albert Lea 53 22:02.4 2:47.4 7:05.2
54 Taylor Prieve SR 4187 Faribault 54 22:02.7 2:47.7 7:05.3
55 Karina Hulzebos 8th 4309 Mankato West 55 22:03.1 2:48.1 7:05.4
56 CLARA LIPPERT FR 4520 Northfield  56 22:03.8 2:48.8 7:05.7
57 Bri Novak 9th 4689 Red Wing 57 22:13.6 2:58.6 7:08.8
58 ELLIE FLODSTROM FR 4112 Rochester Century 58 22:20.4 3:05.4 7:11.0
59 Colleen Halleck SO 4882 Winona 59 22:21.6 3:06.6 7:11.4
60 Jaiden Venem SO 4042 Albert Lea High School 60 22:22.2 3:07.2 7:11.6
61 Madelin Bruessel 9th 4585 Owatonna 61 22:24.1 3:09.1 7:12.2
62 GRACE MUTH JR 4525 Northfield  62 22:42.3 3:27.3 7:18.0
63 Emily Wilder JR 4193 Faribault 63 22:44.9 3:29.9 7:18.8
64 Emily Beguin JR 4876 Winona 64 22:47.7 3:32.7 7:19.8
65 Lani Schoper 9th 4324 Mankato West 65 22:55.8 3:40.8 7:22.4
66 Lauren Reuter SO 4253 Mankato East 66 22:56.5 3:41.5 7:22.6
67 Nicole Justice JR 4086 Austin 67 23:00.7 3:45.7 7:23.9
68 Teagan Cyr SR 4672 Red Wing 68 23:01.3 3:46.3 7:24.1
69 Abigail Frei JR 4759 Rochester John Marshall 69 23:03.2 3:48.2 7:24.8
70 Grace Cocchiarella SR 4589 Owatonna 70 23:10.0 3:55.0 7:26.9
71 Abigail Scholtes FR 4255 Mankato East 71 23:12.5 3:57.5 7:27.7
72 Lydia Bergerson JR 4754 Rochester John Marshall 72 23:12.9 3:57.9 7:27.9
73 Alivia Adams SO 4031 Albert Lea 73 23:12.9 3:57.9 7:27.9
74 Karime Ponciano FR 4038 Albert Lea 74 23:13.5 3:58.5 7:28.1
75 Ruby Kvam 8th 4089 Austin 75 23:16.1 4:01.1 7:28.9
76 Halle Squires 8th 4786 Rochester John Marshall 76 23:31.4 4:16.4 7:33.8
77 Lara Pfrimmer JR 4427 Mayo 77 23:40.1 4:25.1 7:36.6
78 Alex Moule 8th 4250 Mankato East 78 23:49.3 4:34.3 7:39.6
79 Kristina Espinosa 8th 4035 Albert Lea 79 23:59.4 4:44.4 7:42.8
80 Jai Maligaya 8th 4037 Albert Lea 80 24:11.3 4:56.3 7:46.6
81 Anna Florness 8th 4880 Winona 81 25:10.4 5:55.4 8:05.7
82 Kat Uthke SO 4041 Albert Lea 82 26:04.1 6:49.1 8:22.9
Big Nine Conference Cross Country Champion Madelyn Skjeveland and 5th place finisher Ruby Gernandt. Photo from Falcon Cross Country